آنچه از سؤال شما متوجه شدم این است که موضوع دربارهٔ ایجاد دو خط یا برجستگی شبیه شاخ روی پیشانی پس از تزریق بوتاکس است.
ماساژ ندهید؛ بهتر است پزشک تزریقکننده وضعیت پیشانی و حرکت ابروها را بررسی کند. بدون معاینه نمیتوان مشخص کرد منظورتان خطوط پوستی است یا بالا رفتن غیرعادی بخش بیرونی ابروها.
علت احتمالی این حالت
اگر این حالت هنگام بالا بردن ابروها بیشتر دیده میشود، ممکن است بعضی قسمتهای عضله پیشانی هنوز فعال باشند، درحالیکه قسمتهای دیگر با بوتاکس ضعیف شدهاند. این تفاوت میتواند خطوط جدید یا حالت نوکتیز و شاخمانند بالای ابروها ایجاد کند. این حالت معمولاً موقتی و قابل اصلاح است.
الان چه کاری انجام دهید
اقدام مناسب به زمان گذشته از تزریق بستگی دارد:
- اگر کمتر از دو هفته گذشته است، برای قضاوت نهایی صبر کنید تا اثر بوتاکس کاملتر شود؛ گاهی این ناهماهنگی در همین مدت کمتر میشود. میتوانید از حالا برای بررسی در پایان هفته دوم نوبت بگیرید.
- اگر دو هفته یا بیشتر گذشته و حالت باقی مانده است، به پزشک تزریقکننده مراجعه کنید. در صورت تأیید فعالیت نامتعادل عضله، ممکن است مقدار کمی بوتاکس تکمیلی کمک کند؛ اما تزریق مجدد برای همه لازم نیست و باید با احتیاط انجام شود تا ابروها سنگین یا افتاده نشوند.
- محل را ماساژ ندهید و فشار ندهید، بهخصوص در ۲۴ ساعت اول. ماساژ راه اصلاح این حالت نیست و پس از تثبیت اثر بوتاکس هم آن را برنمیگرداند.
اگر همراه این تغییر، دوبینی، افتادگی واضح پلک یا اختلال دید دارید، برای بررسی زودتر مراجعه کنید.
در مجموع، این ظاهر معمولاً نشانه آسیب دائمی نیست؛ بهترین کار، دستکاری نکردن پیشانی و بررسی نتیجه در حدود دو هفته پس از تزریق توسط پزشک است.



